Basında Derneğimiz

Basında Derneğimiz (4)

Çarşamba, 09 Aralık 2015 08:50

Çobankaylılarda Bayramlaşma Sevinci

Yazan

Haber Tarihi: 08/01/2007

Ilgın'a bağlı Çobankaya Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğice Fuar Kültür Merkezinde bayramlaşma töreni düzenlendi. Düzenlenen bayramlaşma törenine ilgi oldukça yoğundu. Konyada yaşayan Çobankaylılar birbirleriyle bayramlaşarak hasret giderdi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan bayramlaşma töreni konuşmalarla devam etti.

Törenin açılış konuşmasını yapan Çobankaya Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Celal ERTAN, Çobankaya köyü ve dernek hakkında bilgiler aktardı. 3 ay önce derneği kurduklarını kaydeden Dernek Başkanı Celal ERTAN, "5 kişi ile bu yola girdik. 3 ay içinde üye sayımız 370'i aştı. Derneğimiz ilk defa köylülerimiz bir araya getirdi. Hemşehriler ve akrabalar arasında bir dayanışma ve tanışma günü oldu. Bu tür toplantıları önümüzdeki günlerdede yapmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Amaçlarının Çobankayalıları bir araya getirip birlik ve beraberliğini sağlamak olduğuna dikkat çeken Başkan Celal ERTAN, önümüzdeki süreçte düzenleyecekleri etkinliklere önemli mesafeler alacaklarını dile getirdi. Bütün Çobankaya köyü sakinlerine çağrıda bulunan ERTAN, derneğin yaşatılması için destek istedi.

Çarşamba, 09 Aralık 2015 08:49

İftar ve Sakal-ı Şerif Heyecanı

Yazan
Haber Tarihi: 05/10/2007
İftar yemeğine davetliler büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı iftar yemeğinde Çobankayalılar bir arada olmaktan dolayı mutluydu. Daha çok birlik ve beraberlik vurgusunun yapıldığı iftar yemeğinde Dernek Başkanı Celal Ertan, hayatın her alanındaki insanların bir araya gelmesiyle çok güzel bir tablonun oluştuğunu söyledi. Türkiye'nin bu tabloya çok ihtiyacının olduğunun altını çizen Ertan, “Çocukluğumuzda bayram sabahı herkesin evinden getirdiği yemeklerle köyün camisinin avlusunda sabah kahvaltısı yapılırdı. Fakat daha sonra bu gelenek unutuldu.
Bu iftar yemeği ile hem onu canlandıralım hem de birlik-beraberlik ve kaynaşmayı pekiştirelim. Ayrıca bu yüreği heyecan ve coşku dolu hemşehrilerimize bir de şu ana kadar hiç gelmemiş olan peygamberimizin mübarek sakal-ı şerifini köyümüze getirelim bu heyecanı onlara yaşatalım istedik. Böylesi sevgi ve samimiyet kokan sosyal etkinliklere ne kadar çok ihtiyacımızın olduğunu bu tablo net bir şekilde ortaya koydu.
Bu tabloya hepimizin ihtiyacı var. Böylesi faaliyetlerin de daha sık aralıklarla yapılarak bu sevgi selinin toplumun tüm katmanlarında tesis edilmesini arzu ediyorum.” ifadelerini kullandı. Program iftar yemeğinin ardından, mevlit-i şerifi ziyafeti ve teravih namazını müteakiben peygamber efendimizin mübarek sakal-ı şerifi ziyareti ile son buldu.
Haber Tarihi: 27 Şubat 2008
Selçuklu Belediyesi Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşma programına Konya’daki Çobankayalıların yanı sıra köyde yaşayanlar da katıldı. Bayramlaşma programına yağmur ve referanduma rağmen katılım oldukça yüksekti. Bayramlaşma programı dün yüreklerimizi dağlayan terör olayları nedeniyle buruk geçti. Program öncesinde terör olaylarında şehit edilenler için saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. Daha sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Programın açılış konuşmasını yapan Ilgın Çobankaya Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma
Derneği Başkanı Celal Ertan, derneğin kuruluşundan bu güne kadar yapmış olduğu faaliyetler ile gelecek yıllardaki hedefleri hakkında bilgi aktardı. “Bir yıl gibi kısa bir sürede çok güzel etkinliklere imza attık. Üye sayımızı her geçen gün arttırarak, katılımları hızlandırdık. Köylülerimizden yüksek okulda okuyan öğrencilerimize burs vermeye başladık. Ayrıca bu yaz geçen bayramlaşmada vaad ettiğimiz 1. Yalburt Yayla Şenliği’ni de gerçekleştirdik. Bu bayramlaşma programları sayesinde köylülerimizi bir araya getirdik ve dargınlıkları sona erdirdik. Ayrıcı bu bayramlaşmalar hemşerilerimiz ve akrabalar arasında bir dayanışma ve tanışma günü oldu” diyen Ertan, amaçlarının Türkiye’nin dört bir köşesinde yaşayan Çobankayalıları bir araya getirip birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu açıkladı. Ertan, etkinliklerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirterek, tüm Çobankayalılar’dan destek beklediklerini kaydetti.
Çarşamba, 09 Aralık 2015 08:43

Ilgın Çobankayalılar Dernek Kurdu.

Yazan
Haber Tarihi: 08/01/2007
Halen Ilgı'ın Çobankaya köyünde yaklaşık 70-80 hane bulunan , fakat Konya merkezde yaklaşık 150- 170 hane olan Çobankayalılar, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurdular. Derneğin kurucu üyeleri şu isimlerden oluşuyor; Celal ERTAN, Lütfi ÇELİK, Cemal TOPBAŞ, Harun BİLİR, Hasan KARADAĞ ve İbrahim ESER.
Dernek ilk istişare ve bayramlaşma toplantısını geniş bir katılımla 07/01/2007 pazar günü Fuar Kültür Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirdi. Dernek Başkan Vekili Celal ERTAN yaptığı konuşmada "Derneğimiz kuruluş amacanıa yönelik bu tür etkinliklere köylülerimizden alacağı destekle artarak devam edecektir. Köyümüzün gerek tarihi yerlerinin turizme kazandırılması konusunda, gerekse gelenek, görenek ve törelerimizin geçmişten gheleceğe aktarılmasında köprü vazifesi yapmak amacıyla, Konya'da örnek bir dernek olma niyet ve gayreti içersindeyiz." dedi.